Thank you to our generous community sponsors

CYPRESS RANCH THEATRE AWARDS & ACCOLADES 2014-2015

31 State Texas Thespian 1st and 2nd Place Winners who qualified for Nationals

 

2nd Place National Qualifiers

 

Group Musical: “Raise the Roof” – Wild Party  Andrew Lippa

Company:  Meghan Gwinn, Kerensa McMurphy, Kylie Snyder, Kyilie Hidalgo, Christina Gibson, Cat Reynolds, Dani Dinderman, Grace Whaley, Kelsey Giallanza, Mallory Fondren, Sarah Barth

Duet Musical: “Three Bedroom House” – Bat Boy The Musical - Lawrence O’Keefe, Emily Deragon & Abby Weeks

Scenic Design: The Addams Family - Andrew Lippa, Cole Yates

Stage Management: The Addams Family - Andrew Lippa, Sarah Rasing

 

 

National Thespian 1st Place Winners

 

Monologue: Blue Stockings    Jessica Swale

Taylor Needham  *Mainstage Performer – Taming the Shrew   William Shakespeare

Solo Musical:  “I’m Not Alone – Carrie, The Musical - Rebecca Stanley

Group Musical:  “T’Aint Nobodies Bizness” – Bullets Over Broadway    Everet Robins & Porter Granger

Company:  Tyler Hardin, Michael Pham, Jose Monogollon, Corey Jennings, Chance Jarvis, Max Foster, Liam McGarrity, Carson Leonard, Brendan Morrow, Ryan Simon

Costume Design: Tartuffe – MolliereRachael Stewart

Tech Challenge Team

Cole Andrews, Cole Yates, Sarah Rasing, Megan Sizemore, Mike Gudilj, Thomas Kim, Rachael Stewart

Music Works Contest

Cat Reynolds – “The Session”  *Mainstage Performance

 

6 Tommy Tune Nominations – ADDAM’S FAMILY

Best Female Lead:  Rebekah Stanley as “Wednesday”

Best Ensemble/Chorus

Best Featured Performer

Best Costume Design

Best Choreography

Best Musical Direction

 

 

2015 UIL FILM Contest

 

Cypress Ranch 2nd Round Films and categories are listed below:

BAD MIME – Narrative Film

MORQUIO KID – Documentary Film

ALL IS FAIR – Animation Film

“All is Fair” – Animation *Advanced to Round 2 in UIL Film

Written and Directed by Michael Pham; Director, Editor & Cinematography: Kieran Pilling; Projection Specialist: Jose Mogollon; Actors: Brett Bellamy and Lexie Martin

“Morquio Kid” – Documentary *Advanced to UIL State Semi Finals

Written, Produced, Directed and Cinematography by: Tyler Hardin and Miguel Lira

Actor: Doyle Waller, as himself

“Bad Mime” – Narrative *Advanced to Round 2 in UIL Film

Written by Miguel Lira; Produced by Jacob Carter and Cat Reynolds; Directed by Audrey Kohler; Actors: Cameron Bishop and Taylor Needham

 

Cypress Ranch 3rd Round, 2015 UIL Film Sem-Finals! 

MORQUIO KID – Documentary Film

MORQUIO KID was written, directed, edited and produced by seniors Tyler Hardin and Miguel Lara.  The subject and star of this film is Cypress Ranch’s own Doyle Waller.

 

2014 UIL One Act Play – BLUE STOCKINGS – Region Finalists

 

ZONE – 1st Place 

Rebekah Stanley.................................................................................................................................................................................................................... Best Actress

Michael Pham........................................................................................................................................................................................................................ All Star Cast

Mark Waddell......................................................................................................................................................................................................................... All Star Cast

Brett Bellamy............................................................................................................................................................................................ Honorable Mention All Star Cast

Meghan Gwinn.......................................................................................................................................................................................... Honorable Mention All Star Cast

Asia Kreitz................................................................................................................................................................................................. Honorable Mention All Star Cast

Cole Andrews.................................................................................................................................................................................................................... Best Technician

Cole Andrews, Blake Dalton, Jose Mogollon, John Schmitt, Cole Yates................................................................................................................. Best Overall Technical Crew

 

DISTRICT – 1st Place

Taylor Needham.................................................................................................................................................................................................................... Best Actress

Michael Pham............................................................................................................................................................................................................... Honorable Mention All Star Cast

Meghan Gwinn....................................................................................................................................................................................................................... All Star Cast

Josh Edwards......................................................................................................................................................................................................................... All Star Cast

Cole Yates........................................................................................................................................................................................................................ Best Technician

 

BI-DISTRICT Awards:

Michael Pham............................................................................................................................................................................................ Honorable Mention All Star Cast

Mark Waddell............................................................................................................................................................................................ Honorable Mention All Star Cast

Rebekah Stanley.................................................................................................................................................................................................................... All Star Cast

Josh Edwards......................................................................................................................................................................................................................... All Star Cast

Jose Mogollon................................................................................................................................................................................................................... Best Technician

 

AREA Finalists

Rebekah Stanley.................................................................................................................................................................................................................... Best Actress

Amber Grant.......................................................................................................................................................................................................................... All Star Cast

Cab Wyrick................................................................................................................................................................................................ Honorable Mention All Star Cast

Asia Kreitz................................................................................................................................................................................................. Honorable Mention All Star Cast

Blake Dalton..................................................................................................................................................................................................................... Best Technician

 

UIL One Act Play REGION Awards:

Brett Bellamy............................................................................................................................................................................................................... Honorable Mention All Star Cast

Rebekah Stanley................................................................................................................................................................................................................... All Star Cast

John Schmitt III................................................................................................................................................................................................................ Best Technician

 

2015 Nationals MusicWorks Winner

 

1st Place – Cat Reynolds for her Original Musical, GROUP

 

2015 USITT SW Regional Symposium

 

2nd Place – Rachel Stewart for Costume Design

 

2015 Theatre Scholarship Recipients:

 

Tyler Hardin – 4 year Partial Scholarship for Film to Baylor University

Rebekah Stanley – 4 year partial scholarship for Musical Theatre to Webster University

Taylor Needham – 4 year Partial Scholarship for Theatre to DePaul University

Amber Grant – partial scholarship for Theatre & Honors College to Sam Houston State University